Druk 3D w technologii DLP

Technologia DLP

Druk 3D metodą DLP to bardzo podobny sposób do metody SLA. Technologia DLP także wykorzystuje żywicę w procesie produkcji przedmiotów, gwarantując precyzję wykonania i gładkość produktu. Tuż obok stereolitografii wydruk DLP jest uznawany za jeden z najdokładniejszych i najbardziej precyzyjnych procesów drukowania trójwymiarowego.

Technologia DLP – na czym polega?

Wydruk 3D tworzony technologią DLP powstaje przez utwardzanie fotopolimerów (materiałów światłoczułych) światłem projektora. Choć z pozoru wygląda to tak samo jak technologia SLA, warto zauważyć, że drukowanie DLP opiera się na utwardzaniu żywicy światłem projektora, a SLA – światłem lasera. Choć ten sposób uznawany jest za niezwykle precyzyjny, druk 3d wykonany przy jego użyciu nie należy do tych najbardziej wytrzymałych. Można natomiast uzyskać je wyjątkowo szybko – warto zwrócić uwagę na patent firmy Prodways, który zapewnia ruchomą głowicę projektora promieni UV, a dzięki temu szybkość produkcji zwiększona jest nawet 10-krotnie.

Druk DLP i jego największe zalety

Niewątpliwą zaletą drukarek DLP jest ich cena – zazwyczaj są o wiele tańsze od drukarek SLA, przez co koszty samego wydruku również są mniejsze. Niepotrzebna jest skomplikowana aparatura laserowa czy precyzyjne silniki. Czas druku w tej technologii także zredukowany jest do minimum, ponieważ każde miejsce na danej warstwie utwardza się w tym samym czasie.

Technologia DLP – zastosowanie

  • branże i produkty wymagające niezwykłej precyzji
  • tworzenie form wtryskowych
  • formowanie termiczne tworzyw sztucznych
  • medycyna – tworzenie szablonów chirurgicznych, baz pod szkielety
  • protetyka – drukowanie modeli protetycznych, masek dziąsłowych, modeli ortodontycznych
  • jubilerstwo – produkowanie modeli pokazowych, wykonywanie „modeli matki” pod formy silikonowe
  • aparaty słuchowe

Zainteresowany?

Jesteś producentem aparatów słuchowych? Potrzebujesz stworzyć model ortodontyczny? Trafiłeś idealnie!

Oferowana przez nas technologia DLP pozwala m.in. na wydruk wymienionych powyżej elementów, ale nie tylko – sprawdzi się również w jubilerstwie czy medycynie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, z chęcią udzielimy Ci bezpłatnej porady oraz przygotujemy indywidualną wycenę.