Druk 3D w technologii FDM

Druk 3D w technologii FDM

Druk 3D w technologii FDM to najpopularniejszy na świecie rodzaj druku trójwymiarowego. Choć metod takiego drukowania jest znacznie więcej, nie da się ukryć, że właśnie technika FDM pozwoliła na spopularyzowanie tego sposobu. Do tej pory, aby móc wejść w posiadanie fizycznego produktu, musieliśmy czekać na jego zaprojektowanie, wyprodukowanie i wypuszczenie do sprzedaży przez producenta. Dziś możemy wyprodukować go sami właśnie przy pomocy drukarek 3D i technologii FDM.

Drukowanie FDM – na czym polega?

Technologia FDM, czyli Fused Deposition Modelling, to metoda warstwowego nakładania materiału na drukowany model. Budulcem w tym sposobie jest termoplastyczne tworzywo. Materiał bazowy nagrzewany jest w głowicy drukarki do temperatury ok. 180-260 stopni Celsjusza. Następnie wytłacza się go na platformę roboczą w formie cienkiej ścieżki. Takie ścieżki układane są w pojedyncze warstwy łączące się w całość, co finalnie możemy zobaczyć jako gotowy już model. Niewątpliwą zaletą tej techniki jest możliwość stosowania materiałów w niemalże pełnej gamie kolorystycznej. Wadą – wymóg stosowania struktur podporowych, a także minimalna grubość warstwy, która na chwilę obecną wynosi minimum 0,1mm.

Druk 3D w technologii FDM – zastosowanie

  • lotnictwo – lekkie części z tworzyw sztucznych z powodzeniem potrafią zastąpić te metalowe bez uszczerbku na wytrzymałości. Szeroki wybór materiałów o różnych właściwościach pozwala na tworzenie prototypów wyglądających na oryginalne, a także posiadające ich właściwości.
  • medycyna – w tym przypadku uzyskać możemy modele anatomiczne, przyrządy chirurgiczne czy realistyczne makiety. Drukowanie FDM to idealny sposób na pozyskanie więcej materiałów dydaktycznych na przykład dla przyszłych lekarzy.
  • motoryzacja – w tym przypadku zastosowanie druku 3D także ma szeroki wachlarz możliwości. Od prototypów, aż do produkcji trwałych zamienników.
  • jubilerstwo – drukowanie FDM to świetna metoda na tworzenie modeli koncepcyjnych. Ponadto modele powstałe w drukarce 3D są używane także do produkcji form i wkładek wykorzystywanych w procesie odlewania metodą wosku utraconego.

Zainteresowany?

Technologia FDM pozwala na wydruk przedmiotów z wielu dziedzin – lotnictwa, medycyny czy jubilerstwa. Jeśli i Ty potrzebujesz bezbłędnego wydruku w tej technologii – zgłoś się do nas. Wypełniając poniższy formularz kontaktowy dasz sobie szansę na rozpoczęcie współpracę z firmą, która pokaże Ci wszystkie zalety druku FDM.