Druk 3D w technologii SLA

Technologia SLA

Drukowanie 3D w technologii SLA to najstarsza metoda druku trójwymiarowego. Stereolitografia została stworzona w 1984 roku przez Charlesa Hulla, założyciela firmy 3D Systems. Obecnie druk SLA wygląda nieco inaczej niż na początku – wielu producentów wykorzystuje tzw. „odwróconą metodę SLA”, w której model powstaje do góry nogami, co pozwala zmniejszyć straty i ułatwić użytkowanie drukarek.

Drukowanie SLA – na czym polega?

W tej metodzie drukowania 3D wszystkie elementy powstają z żywicy fotopolimerowej. Ta żywica znajduje się w zbiorniku, następnie zanurzany jest w nim stół roboczy. Wtedy powstaje podstawa drukowanego modelu, którą jest pierwszą warstwą utwardzonej żywicy. Ważną rolę w procesie powstawania modelu pełni tzw. zgarniacz – to on nanosi oraz wyrównuje kolejną warstwę żywicy. Każda warstwa jest odrębnie utwardzana przez laser, jednak nie bezpośrednio, a przy użyciu lustra, które odbija wiązkę lasera pod zadanym kątem. Proces powtarza się aż do powstania pożądanego kształtu i wielkości modelu.

Drukowanie 3D SLA i jej zalety

Wydruk SLA ma wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość uzyskania skomplikowanych kształtów przedmiotów wraz z najdrobniejszymi detalami. Powierzchnie powstałych przedmiotów są gładkie i precyzyjnie wykonane. Materiały użyte w tym procesie mogą być zarówno sztywne, jak i elastyczne, co pozwala na produkowanie rzeczy z przeróżnych dziedzin.

Wydruk SLA – zastosowanie

Zastosowanie metody SLA jest dosyć szerokie. Stereolitografia przydaje się w takich branżach jak:

  • medycyna – drukowanie prototypów implantów medycznych, makiet ubytków kostnych czy stworzenie obudowy aparatu słuchowego
  • motoryzacja – tworzenie prototypów elementów konstrukcyjnych
  • branża produkcyjna – powstawanie prototypów plastikowych opakowań czy form na żywność
  • modelarstwo i makiety – wydruk SLA to także figurki, postacie, pionki czy gadżety dla hobbystów

Zainteresowany?

Potrzebujesz wydrukować rzecz o skomplikowanym, niestandardowym kształcie? Zależy Ci na detalach i ich precyzyjnym wykonaniu? Wybierz druk SLA!

Skontaktuj się z nami, a my za darmo wycenimy Twój projekt i odpowiemy na wszystkie pytania. Wypełnienie formularza kontaktowego zajmie Ci raptem kilka chwil.